Estructurar i desenvolupar les situacions d’ensenyament – aprenentatge, a partir de propostes competencials, que incloguin aprenentatges significatius, funcionals, productius i transferibles.
Objectius específics
Conèixer l’estructura o guió que ha de tenir un supòsit, incloent-hi tots els elements essencials.
Estructurar de manera sistemàtica i eficient la situació d’ensenyament – aprenentatge plantejada en el supòsit pràctic.
Tenir la capacitat de descriure detalladament el desenvolupament d’una sessió a partir del supòsit plantejat.
Tenir la capacitat de concretar els aprenentatges competencials que es preveuen que adquireixi l’alumnat en la situació plantejada.
Tenir la capacitat de concretar els elements relacionats amb l’avaluació dels aprenentatges previstos.
Disposar de recursos eficients que permetin donar resposta a tota mena de plantejaments de casos pràctics.
Continguts
[Fes clic per desplegar la informació]
Tema 1
Tema 2
Tema 3
Tema 4
Tema 5
Tema 1
Estructura del cas pràctic
Consideracions normatives. Aspectes prescriptius
Qüestions prèvies. Elements curriculars que s’utilitzen per a la seva elaboració.
Elaboració de la situació d’aprenentatge.
Elements fonamentals de l’aprenentatge competencial que cal incloure en la resposta.
Tema 2
Esquema de la resposta. Situació d’aprenentatge
Elements introductoris a la resposta. Justificació, normativa i contextualització del cas.
Desenvolupament del supòsit. Descripció de la sessió, objectius d’aprenentatge i elements relacionats amb l’avaluació.
Conclusions del supòsit pràctic.
Aprenentatges competencials, text de conclusions i bibliografia relacionada.
Tema 3
La descripció del desenvolupament de la sessió
La descripció de les activitats d’ensenyament – aprenentatge i el treball de l’alumnat
Concreció del producte final
Organització de l’aula i la participació
Les activitats d’avaluació
Les estratègies d’inclusió
La descripció de les metodologies que permeten la personalització de l’aprenentatge.
La perspectiva de gènere
Tema 4
Els aprenentatges competencials.
Els elements curriculars reflectits a partir dels objectius d’aprenentatge.
L’elaboració dels objectius d’aprenentatge
Els elements relacionats amb l’avaluació
Elaboració dels instruments d’avaluació
Tema 5
La redacció dels supòsits pràctics.
Exemples i propostes per desenvolupar
Bloc 1
Bloc 2
Bloc 3
Bloc 1
Estructura del cas pràctic
Consideracions normatives. Aspectes prescriptius
Qüestions prèvies. Elements curriculars que s’utilitzen per a la seva elaboració.
Elaboració de la situació d’aprenentatge.
Elements fonamentals de l’aprenentatge competencial que cal incloure en la resposta.
Esquema de la resposta. Situació d’aprenentatge
Elements introductoris a la resposta. Justificació, normativa i contextualització del cas.
Desenvolupament del supòsit. Descripció de la sessió, objectius d’aprenentatge i elements relacionats amb l’avaluació.
Conclusions del supòsit pràctic.
Aprenentatges competencials, text de conclusions i bibliografia relacionada.
Bloc 2
La descripció del desenvolupament de la sessió
La descripció de les activitats d’ensenyament – aprenentatge i el treball de l’alumnat
Concreció del producte final
Organització de l’aula i la participació
Les activitats d’avaluació
Les estratègies d’inclusió
La descripció de les metodologies que permeten la personalització de l’aprenentatge.
La perspectiva de gènere
Els aprenentatges competencials.
Els elements curriculars reflectits a partir dels objectius d’aprenentatge.
Hi ha 3 blocs. Dins de cada bloc hi ha diferents seccions on s’exposa el contingut del curs, així com les tasques a realitzar.
La distribució dels blocs és del 40% al primer bloc, el 40% al segon bloc i el 20% al tercer bloc. En aquest bloc hi ha menys teoria i tasques per a poder tenir temps d’acabar bé el curs, i recuperar aquelles tasques on no s’ha assolit l’objectiu.
Cada participant entra amb el seu nom d’usuari/ària i contrasenya.
El curs està compost de 3 blocs. Cada setmana cal realitzar les tasques d’un bloc.
A cada bloc hi ha explicacions teòriques i/o material lectiu audiovisual.
Cal dur a terme les tasques (redacció de respostes, qüestionaris, etc.) de cada bloc i carregar-les al campus.
A final de cada bloc, la formadora fa una avaluació qualitativa, si no s’assoleix l’objectiu, es proposaran possibles millores.
Horari
Aquest curs és asíncron; no hi ha cap activitat a cap curs que impliqui treballar en un horari concret.
La persona participant va fent les tasques a l’hora que vulgui. Si té un dubte, escriu al seu formador o formadora i abans de 24 hores tindrà una resposta. Probablement abans.
Lloc
Aquest curs és totalment en línia, a través d’internet. Tot es fa a través de la xarxa.
Tutorització
Sempre hi ha una persona formadora que està pendent dels dubtes i va avaluant les tasques per si cal millorar-les. En qualsevol moment es pot escriure un missatge amb algun dubte, suggeriment, proposta, etc. Rebràs una resposta abans de 24 hores.
Idioma
La llengua vehicular d’aquest curs és el català. Tot i que al campus es pot posar en castellà, les explicacions són en català. Les tasques es poden presentar indiferentment en català o castellà.
Dubtes
Si tot i l’explicació i l’ampliació de la persona formadora no se soluciona un dubte fem tot el que sigui possible per aclarir-lo. Si cal, fem filmets personalitzats.
Avaluació
Un cop duta a terme la tasca, el formador/a l’avaluarà, indicant si s’ha superat o hi ha algun detall a millorar. Si és així, el participant l’haurà de millorar seguint els consells del formador/a. No hi ha exàmens. L’avaluació és sempre qualitativa.
Millora contínua
En finalitzar el curs hi ha una enquesta de valoració. A partir de les dades recollides mirem d’incorporar les millores suggerides en la pròxima edició.
Requisits mínims
Coneixements mínims d’internet.
Conèixer el Moodle pel que fa a usuari/ària, molt intuïtiu.
Codi del curs a l’aplicatiu de la Gestió d’Activitats de Formació Telemàtica (GTAF) del Departament d’Educació.